تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

تولید محتوا یکی از مهم‌ترین ابزار بازاریابی است که با روش اصولی و کاربردی برای انتقال اطلاعات به کاربران یا مخاطبانی که با مراجعه به گوگل یا سایر موتورهای جستجو یا شبکه‌های اجتماعی به دنبال به دست آوردن اطلاعات اضافه هستند، کمک می‌کند. تولید محتوا هسته اصلی استراتژی موفق در کسب‌وکارهای آنلاین و حتی غیر آنلاین است که به کمک صاحبان کسب‌وکار آمده تا با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و شناخته شوند. تولید محتوا در سایت و سایر شبکه‌های اجتماعی به مدیران و صاحبان کسب‌وکار این امکان را می‌دهد که در قالب پست‌های متنی، ویدئویی، پادکست مقالات، خبرنامه و اطلاعات مربوط به شرکت، کارگاه، تولیدی و حتی یک فروشگاه کوچک را در بلاگ سایت منتشر کنند. خوشبختانه همه شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، توییتر، یوتیوب، لینکدین این امکان را می‌دهد که قسمتی از مقاله و مطالب مهم مرتبط با کار یا علایقتان را در این فضا منتشر کنید. این کار به دلیل اهمیت و کاربردی بودن تولید محتوا بوده که جزء جدایی ناپذیر در دنیای تجارت الکترونیک است. مدیر کسب‌وکارهای موفق عقیده دارند که اگر می‌خواهید به صورت هدفمند کسب‌وکارتان رشد کند و فروش شما چندین برابر شود، باید تولید محتوای با کیفیت و مداوم داشته باشید.

ضرورت تولید محتوا

اهمیت و ضرورت تولید محتوا صرفاً به انتشار مقاله یا ارسال ایمیل در سایت و خبرگزاری‌ها محدود نمی‌شود. تولید محتوا باید به گونه‌ای باشد که مخاطب شما را به عنوان یک مرجع کامل و صادق بشناسد که حتی در مواردی شما را به دیگران معرفی کند. مخاطبان و کاربران برای این که در مرحله اول با کسب‌وکار و محصولاتتان آشنا شده و در مراحل بعدی متقاعد شوند که از شما خرید کنند یا خدمتتان را سفارش دهند، به تبلیغات سنتی گذشته اعتماد نمی‌کنند. برای این که مخاطبان باور کنند که خدمات و محصولات شما مزیت ویژه و منحصر به فردی در مقایسه با محصولات مشابه دارند، باید به صورت غیر مستقیم و از طریق تولید محتوا آن‌ها را با محصولات و خدماتتان آشنا کنید. این کار در مرحله اول باعث جلب اعتماد مخاطبان و در نهایت فروش بیشتر می‌شود.

از جمله ضرورت‌های تولید محتوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود وضعیت سئو سایت

 •  بهینه سازی یا سئو سایت، به کلیه اقداماتی گفته می‌شود که در داخل و خارج از سایت انجام می‌شود تا سایت شما در نتایج اول موتورهای جستجو دیده شود. بهینه سازی سایت بدون تولید محتوای با کیفیت و مستمر عملاً بی اثر است. تولید محتوای مستمر و مفید برای کاربر به سایت کمک می‌کند تا گوگل به سایت پاداش دهد، ترافیک و ورودی سایت افزایش پیدا کند، مخاطبان بیشتری با سایت و کسب‌وکارتان آشنا شوند و در نتیجه فروش و آگاهی از برند افزایش می‌یابد.

 جذب مخاطبان هدفمند و افزایش فروش

 • محتوا یک سرمایه است که از طریق آن می‌توانید مخاطبانی که هدفشان خرید و سفارش دادن است را جذب کنید. این موضوع مهمی است که باید بدانید برخی از مخاطبانی که از سایت بازدید می‌کنند، صرفاً بازدید کننده هستند نه خریدار. با تولید محتوای هدفمند باعث می‌شود مخاطبان هدفمند به شما مراجعه و قطعاً خرید کنند. با این کار هزینه‌هایی مثل هزینه بازگشت مشتری، پاسخگویی به همه مشتریان، تهیه مجدد هاست کاهش یابد. برای تولید محتوای هدفمند شما باید بتوانید تشخیص دهید و بررسی کنید که پرسونای مخاطب چیست؟ مشتریان و کاربران چه نیازهایی دارند؟ از چه کلماتی زمان جستجو استفاده کرده اند؟ چندین بار به سایت، بلاک یا شبکه اجتماعی مراجعه کرده اند؟ خرید یا سفارش چندم آن‌ها است؟ این اطلاعات کمک می‌کند که محتوای با کیفیت و هدفمندی را به مخاطبان ارائه دهید تا به صورت مستقیم نیازش برآورده شود.

 بازاریابی مکمل با تولید محتوا

 •  حتماً شما هم واژه دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین را زیاد شنیده‌اید. یکی از شاخه اصلی بازاریابی دیجیتال برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی برای افزایش آگاهی از برند و شناساندن محصولاتی است که یا به تازگی وارد بازار شده یا صاحب کسب‌وکار قصد دارند، از این طریق فروشش را افزایش دهد. تولید محتوا در روند برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا محتوای ویدئویی، صوتی و تصویری بهتری را به مخاطبان ارائه دهید. برگزاری کمپین تبلیغاتی و کپی رایتینگ (نوشتن شعارهای تبلیغاتی در قالب یک جمله) باعث می‌شود تا سهم بیشتری از بازار فروش را به خودتان اختصاص دهید.

دریافت اطلاعات و آشنایی با مشتری

 • در برخی از انواع محتوا می‌توانید از مخاطبان بخواهید که در سایت یا سامانه‌ای ثبت‌نام کنند تا برای آن‌ها اخبار، تخفیف‌های دوره‌ای و مقالات جدید را ارسال کنند. برای این کار می‌توانید حتی از تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید و از مخاطبان بخواهید برای خواندن ادامه مقاله یا دریافت مقالات و کتاب‌های الکترونیکی اطلاعات و آدرس ایمیل یا شماره تماسشان را ثبت کنند. این کار باعث افزایش ترافیک مجدد کاربران به سایت و افزایش بازدید از سایت می‌شود.

خصوصیات تولید محتوای خوب

زمانی که در مورد تولید محتوای بهینه صحبت می‌شود، باید بدانید محتوای خوب چه خصوصیاتی داشته باشد؟

 •  هدفتان از تولید محتوا چیست؟

یکی از ویژگی‌های اصلی یک محتوای خوب هدفمند بودن آن است. هدف داشتن باعث می‌شود تا برای مشتریان و مخاطبان هدف محتوایی تولید کنید که برای آن‌ها کاربردی، مفید و متقاعد کننده باشد و نیازشان را برطرف کند. در این صورت است که نظر مخاطبین جلب شده و به مشتری تبدیل می‌شوند.

 •  محتوای با کیفیت:

محتوایی با کیفیت شناخته می‌شود که دست اول و منحصر به فرد و دارای اطلاعات کافی باشد. بسیاری از کاربران برای خواندن یا به دست آوردن اطلاعات به مراجعه به یک سایت یا شبکه اجتماعی اکتفا نمی‌کنند و قطعاً سایت‌های دیگری را هم می‌بینند. به همین دلیل محتوای دست اول و جدید باعث می‌شود مخاطب به سایت شما به عنوان یک سایت منحصر به فرد نگاه و اعتماد کند. با تولید محتوای تکراری و کپی شده کار خراب و نتیجه معکوس می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های سایت با کیفیت نوشتن جملات و پارگراف های کوتاه، استفاده از علائم نگارشی صحیح و روان بودن مقاله و توجه به نکات سئو و ارتقاء رتبه سایت است.

 •  اثر بخشی محتوا:

منظور از اثر بخشی یا تأثیر گذاشتن محتوا این است که مخاطبان یک تصویر از سایت شما به عنوان یک سایت معتبر و مرجع داشته باشند. محتوایی اثر بخش و تصویرش ماندگار است که:

  1. ساده و روان باشد.
  2.  ملموس و واضح و شفاف در مورد موضوع سایت یا عناوین توضیح دهد.
  3. معتبر باشد و با حدس و گمان یا از منابع دیگر کپی نشده باشد. برای این کار بهتر است از عدد و ارقام و نمودار استفاده کنید.
  4.  با نوشتن محتوا به صورت داستانی جذاب احساسات مخاطب را برانگیزد و حتی در مواردی با مخاطب همزاد پنداری کند.

سفارش تولید محتوای متنی

در روند تولید محتوا، کارشناس تولید محتوا در مرحله اول با تحقیق کلمات کلیدی و ذخیره آن در یک فایل آپلود تولید محتوای تخصصی را شروع می‌کند. در سفارش تولید محتوا استراتژی مرتبط با سایت طی یک تقویم محتوا برنامه‌ریزی می‌شود و بر اساس آن تولید محتوا انجام می‌شود. لازم است کارشناس تولید محتوا، از کلمات کلیدی حوزه مرتبط با کسب‌وکار استفاده و از آن‌ها به طور بهینه و اصولی استفاده کند. در سفارش محتوای متنی مواردی مثل اصول نگارش، استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، استفاده از کلمات کلیدی بلند و استفاده از کلمات LSI رعایت می‌شود. این محتوا در نتیجه باعث بهبود وضعیت سئو سایت و افزایش بازدید از سایت می‌گردد.

مشاوره تولید محتوا

هنوز هم برخی از صاحبان کسب‌وکار و فعالان در عرصه‌های کاری متفاوت، اهمیت و تأثیر تولید محتوا در سایت و شبکه‌های اجتماعی را درک نکرده‌اند. به همین دلیل مشاوران تولید محتوا آمارهای منطقی و عملی معتبری را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. آمارها به شرح زیر است:

 20 درصد از زمانی که کاربران در سایت می‌مانند، مشغول مطالعه محتوای سایت هستند.

 70 درصد از مخاطبان و مشتریان سایت با خواندن محتوای آن به خرید و سفارش محصول و خدمات متقاعد می‌شوند.

78 درصد از مشتریان برای شناخت و مقایسه یک محصول ترجیح می‌دهند محتوا و مقاله مختص همان محصول را بخوانند و به تبلیغات سنتی و حتی آنلاین اعتماد کمتری دارند.

از طرفی تولید محتوای بهینه و با کیفیت مهم‌ترین عاملی است که از طریق آن سئو سایت بهبود می‌یابد. مشاورین فعال در زمینه تولید محتوا سعی دارند با ارائه مثال‌های عینی و عملی در دنیای تجارت الکترونیک و کسب‌وکارهای آنلاین، سایر مشاغل را هم از اهمیت و ضرورت تولید محتوا برای سایت و شبکه‌های اجتماعی با خبر کنند. مشاوره تولید محتوا در مورد اهمیت مواردی مثل تعریف تولید محتوا، چگونگی روند تولید محتوا، ارائه تقویم محتوای مناسب و اصولی و استراتژی که در این راستا انجام می‌شود به مشتریان توضیح می‌دهد.

چه محتوایی تولید کنیم؟

قبل از این که کار تولید محتوا شروع شود، کارشناس تولید محتوا یک سؤال مهم می‌پرسد، چه محتوایی تولید کنم که باعث جذب مخاطب شود؟ محتوایی که تولید یا به اصطلاح نوشته می‌شود، محتوایی است که باید به طور مستقیم و غیر مستقیم مخاطبان را جذب کند. با تولید محتوا در سایت مشخص می‌کنید که چه کسانی از سایت بازدید کنند و مطالب را بخوانند. طی روند تولید محتوا ابتدا تحقیق کلمه کلیدی کامل با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی انجام و در یک فایل اکسل قرار می‌گیرد تا در طول محتوا و با توجه به اصول سئو نوشته شود. همچنین محتوای سایت‌های رقبا که با حوزه کاری‌تان مرتبط هستند بررسی و آنالیز و سپس بر اساس اصول سئو و نگارش تولید محتوا آغاز می‌شود.

هدف گوگل ارائه بهترین و نزدیک‌ترین جواب به کاربرانی است که به گوگل اعتماد می‌کنند و به همین دلیل می‌گویند: گوگل کاربر محور است. این یعنی هدف گوگل نشان دادن سایت‌هایی است که از هر نظر عالی باشد و اعتماد مخاطب را جلب کند. قدم بعد برای این که به این سؤال پاسخ دهیم چه محتوایی تولید کنیم این است که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ شغل و در آمد، تحصیلات و علایق آن‌ها چیست؟ چند بار خرید کرده یا به سایت مراجعه کرده اند؟ فراموش نکنید که تولید محتوا صرفاً به نوشتن یک متن در محدود نیست و با توجه به نوع فعالیت سایت حتی لازم است از محتوای ویدئویی، تصویری و پادکست هم استفاده کنید. استفاده از این محتواها کمک می‌کند تا کاربران آسان‌تر با سایت ارتباط برقرار کنند. البته تولید محتوای متنی از نظر گوگل اهمیت بیشتری دارد.

ثبت سفارش تولید محتوا

تولید محتوا تخصص تیم قلمبان است که طی آن کارشناسان تولید محتوا مراحلی را برای تولید محتوای با کیفیت به مشتریان انجام می‌دهند. مراحل ثبت سفارش تولید محتوا به صورت زیر است:

 

 1. نوع محتوایی را مشخص کنید: چندین نوع محتوا وجود دارد که شامل: تولید محتوای پست بلاک و مقاله، محتوای صفحات وب سایت، تولید محتوا برای محصول، تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، است.
 2.  تعداد کلمات موردنظرتان برای یک مقاله را تعیین کنید.
 3.  مشخص کنید که در سایت یا شبکه‌های اجتماعی به چند مقاله یا مطلب نیاز دارید؟
 4. در انتها هزینه تعیین شده بر اساس فیلدهایی که در ثبت سفارش تولید محتوا تعیین کرده‌اید، محاسبه می‌شود.

 

هزینه تولید محتوا

از آن جا که تولید محتوا در حوزه‌های مختلف مستلزم تحقیق و مراحل جداگانه و منحصر به فردی است، هزینه تولید محتوا برای سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، کمپین‌های تبلیغاتی و حوزه‌های کاری مختلف متفاوت است. هزینه‌ای که برای تولید محتواها و فرمت‌های مختلف تعیین می‌شود به دلیل تفاوت در زمانی که برای آن‌ها صرف می‌شود، هزینه‌های متفاوتی است که با توجه به نیاز و سفارش مشتریان تعیین می‌گردد. پس از ثبت سفارش در سایت می‌توانید از مشاوران تولید محتوا در زمینه کاری‌تان مشاوره بگیرید تا از کیفیت محتوا مطمئن شوید.

خدمات تولید محتوا

عبارت بازاریابی محتوایی عبارتی است که در سایر کسب‌وکارهای آنلاین از آن استفاده می‌شود. بازاریابی محتوایی خدماتی از تولید محتوا را ارائه می‌دهد که از سه مرحله اصلی شامل استراتژی محتوا، تولید محتوا و توزیع یا انتشار محتوا تشکیل می‌شود. در مرحله استراتژی محتوا، مراحل و آنالیزهایی با توجه به حوزه کاری مشخص می‌شود که بر اساس آن کارشناس تولید محتوا شروع به فعالیت می‌کند. در تولید محتوا به دلیل این که چندین نوع محتوای ویدئویی، متنی، گرافیکی، صوتی و الکترونیکی وجود دارد، بر اساس نیاز مشتری یکی از این انواع محتوا یا حتی چندین نوع محتوا اجرا و پیاده‌سازی می‌شود.

نمونه‌هایی از تولید محتوا

سایت قلمبان با فعالیت تخصصی و با استفاده از کارشناسان تولید محتوا قادر به انجام پروژه‌های مختلف تولید محتوا در حوزه‌های مختلف است. برای آَشنایی و اطمینان از کیفیت تولید محتوا نمونه‌هایی از تولید محتواهای انجام شده و مرتبط با حوزه کاری برای مشتریان ارسال می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر و پرسش و پاسخ کارشناسان و مسئولان در خدمات مشتریان هستند که می‌توانید با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

اسکرول به بالا